• Avslutas:
Ledande bud
0 kr

Reservationspris ej uppnått

Budstege: 2 000 kr
kr
25 % moms tillkommer på lagt bud samt på inropsavgiften (2 980 kr exkl. moms).

Finansiering

60 mån
0 kr10 %
Ungefärlig månadskostnad
Den slutgiltiga månadskostnaden är individuell och bestäms efter kreditprövning. Kalkylen är baserad på 10 % restvärde. Läs mer om finansiering.

Benalusläp Fruehauf TP-87

Märke & modell:
Fruehauf TP-87
Objektnummer:
O-000010258
Säljare:
Företag
Plats:
Stockholm

Ansvarig mäklare

Martin Jansson

Martin Jansson

Maskinmäklare / Uppsala län

Mäklaromdöme

Ett begagnat Benalu släp Fruehauf 87 (TP-87) från 2005. Ett 4-axlat robust aluminium-tippsläp, används bland annat för transport av tunga laster som jord, grus och spannmål.

Teknisk information

Benalusläp Fruehauf TP-87

Märke: Fruehauf
Modell: TP87
Årsmodell: 2005
Senast besiktigad: 2024-06-17
Nästa besiktning senast: 2025-05-31 (Körförbud inträffat)
Däckstorlek: 385/65R22,5
Ram och flak i aluminum
Arbetsbelysning
Dragögla

Teknisk info:
Tjänstevikt: 7120 kg
Totalvikt: 36000 kg
Lastvikt: 28880 kg

Längd: 13700 mm
Bredd: 2550 mm

Axelavstånd:
1-2: 1310 mm
2-3: 4150 mm
3-4: 1810 mm

Nuvarande ägare ägt släpet över 3 år
Alla bromsar renoverade för ca 2år sedan
Service och underhåll både i egen regi och på verkstad

Anmärkningar:
Repor och märken finns på släp och flak
Rost & slitage finns på bakläm
Flaket är svetsat och lagat
Dragstången är lite veckad / skadad på vänster sida vilket gör att dragstången är lite sned åt vänster
Stänkskärm vänster bak skadad/hål

Se bilder för mer info om skick.

Viktig information

Viktig information

Kom ihåg att du som köpare har en långt gående undersökningsplikt. Du är skyldig att vid upphämtning av auktionsobjektet underrätta Maskinera om du upplever att objektet skiljer sig väsentligt ifrån presenterat auktionsunderlag. Notera att detta måste göras innan auktionsobjektet lämnar platsen.

Auktionsobjektet som anges funktionsdefekt eller som reservdelsobejekt går inte att reklamera. Personbilar och lätta lastbilar med ett uppskattat värde under 40 000 SEK klassas som funktionsdefekta/reservdelsobjekt och kan inte reklameras.

Notera att alla objekt som auktioneras på Maskinera.se finns på plats hos ägaren.

Därför ska du välja Maskinera