Benalusläp Fruehauf TP-87
- Märke & modell:
- Fruehauf TP-87
- Objektnummer:
- O-000010258
- Säljare:
- Företag
- Plats:
- Stockholm
Ansvarig mäklare

Mäklaromdöme
Ett begagnat Benalu släp Fruehauf 87 (TP-87) från 2005. Ett 4-axlat robust aluminium-tippsläp, används bland annat för transport av tunga laster som jord, grus och spannmål.
Teknisk information
Benalusläp Fruehauf TP-87
Märke: Fruehauf
Modell: TP87
Årsmodell: 2005
Senast besiktigad: 2024-06-17
Nästa besiktning senast: 2025-05-31 (Körförbud inträffat)
Däckstorlek: 385/65R22,5
Ram och flak i aluminum
Arbetsbelysning
Dragögla
Teknisk info:
Tjänstevikt: 7120 kg
Totalvikt: 36000 kg
Lastvikt: 28880 kg
Längd: 13700 mm
Bredd: 2550 mm
Axelavstånd:
1-2: 1310 mm
2-3: 4150 mm
3-4: 1810 mm
Nuvarande ägare ägt släpet över 3 år
Alla bromsar renoverade för ca 2år sedan
Service och underhåll både i egen regi och på verkstad
Anmärkningar:
Repor och märken finns på släp och flak
Rost & slitage finns på bakläm
Flaket är svetsat och lagat
Dragstången är lite veckad / skadad på vänster sida vilket gör att dragstången är lite sned åt vänster
Stänkskärm vänster bak skadad/hål
Se bilder för mer info om skick.

Viktig information
Kom ihåg att du som köpare har en långt gående undersökningsplikt. Du är skyldig att vid upphämtning av auktionsobjektet underrätta Maskinera om du upplever att objektet skiljer sig väsentligt ifrån presenterat auktionsunderlag. Notera att detta måste göras innan auktionsobjektet lämnar platsen.
Auktionsobjektet som anges funktionsdefekt eller som reservdelsobejekt går inte att reklamera. Personbilar och lätta lastbilar med ett uppskattat värde under 40 000 SEK klassas som funktionsdefekta/reservdelsobjekt och kan inte reklameras.
Notera att alla objekt som auktioneras på Maskinera.se finns på plats hos ägaren.